ceylin

Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers

4 Nisan 2014 Cuma

Aşı Meselesi
Bu çok kişisel, kritik ve yoruma açık bir konu. Bu sebeple yazacaklarım da tamamen şahsi görüşüm ve tercihimdir. Hiçkimseyi yada hiçbir kurumu bağlamamaktadır.

Modern tıbba güvenmekle birlikte her uygulamasını sorgusuz sualsiz kabul etmeyen, gerekliliğini sorgulayan bir anneyim. Tabiki bu fikre sahip olmam bir dizi tecrübe ve yaşanmışlıktan sonra oldu. Kızım Ceylin son derece hassas ve kırılgandır. Bebekliğinden beri bizi sağlık sorunları sebebiyle bir sürü doktor ve tıbbi bilgiyle tanıştırmıştır. O dönem kızımın takibini yapan doktorların (ki hatırı sayılır bir rakama ulaştılar) uygun gördüğü her türlü zorunlu ve isteğe bağlı aşıyı yaptırdık. Ama bu hiçbir zaman güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayamadı bize. Üstelik genellikle 3 yaşından sonra geçmesi öngörülen çocukluk allerjilerinin kızımda 3 yaşından sonra teşhis edilmesini ise o yıl kızıma ilk defa yapılan grip aşısından kaynaklandığını düşünüyorum.

Bu teşhisten sonraki hayatımız çocuk büyütmekte en çok zorlandığımız kısımlardan biriydi. Çünkü o zamana dek o kadar çok ilaç ve antibiyotik kullanmıştık ki artık işe yaramaz olmuşlardı. Artık en etkili tedavi yöntemi kortizonlu ilaçlardı ki her defası içimi sızlatır.

Derken daha etkili ve uzun soluklu tedavi yöntemleri arayışımızda edindiğimiz bilgiler hayatımızı modern tıbbın dayattığı yöntemlerden daha çok işe yaramaya başladı. Hastalığı tedaviye değil, önlem almaya yoğunlaşık.

İşte bu yeni öğrendiğimiz bilgiler arasında birde aşı gerçeği vardı. Doktorumuzdan ve okuduğum diğer kaynaklardan öğrendiklerim yaşadığımız  tecrübelerle birleşince oğlumuza aşı yaptırmakta acele etmeme kararı aldırdı bize. Şimdiye dek sadece  hepatit  B ve doğar doğmaz verilmesi gereken K vitamini aşısı oldu, ki biz onun da enjeksiyon olarak değil ağızdan damla olarak verilen uygulamasını tercih ettik. Bunların dışındaki hiçbir aşısını henüz tatbik ettirmedik.

Tabiki bundan çocuğumuzu korunmasız bıraktığımız sonucu çıkarılmamalıdır. 3 yaşımızı tamamladığımızda yaptıracağımız bir testten sonra hangi hastalıklara karşı bağışıklık kazanmış hangilerine karşı aşılanması gerek onları görüp ona göre bir yol haritası çizeceğiz. Peki neden 3 yaş? Doktorumuzdan edindiğimiz bilgiler ışığında anlayabildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Bir çocuğun beyin zarı doğumdan sonraki 3 sene içinde gelişim gösterir. İlk yıllarda yeteri kadar gelişmemiş olan beyin zarı yapısı gereği vücuda giren yabancı yada zararlı maddelerden beyni yeteri kadar sağlıklı koruyamaz. 3 yaş tamamlandığında beyin zarı artık kendine zarar verecek maddeleri süzebilecek yeterliliğe ulaşır. Bundan sonra vücuda aşı yoluyla giren adjuvan v.b. koruyucu kimyevi maddeleri beyin zarından içeri geçirmeyerek kendini korur. Aşı hakkında yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki ilerlemiş tıp bilgilerine ve teknolojilerine rağmen hastalıklar azalmak bir yana dursun giderek katlanmakta. Etrafınızda kronik, akut hastalığı, yahut allerjisi bulunan  insan sayısındaki artış hiç dikkatinizi çekti mi? Peki kaliteli yaşam süremiz? Aşılar bizi daha sağlıklı yapıyorsa neden bu kadar çoğaldı bu tür şikayetlerimiz? Yanlış yöntem ve zamanlarda uygulanmaları da bunlara birer sebep olabilir mi acaba?

Maalesef bugün Amerika’da; (aşağıda linkini verdiğim kaynağa göre)
  • Altı çocuktan birinde öğrenme özrü,
  • Dokuz çocuktan birinde astım,
  • Yüz on çocuktan birinde otizm,
  • Dört yüz elli çocuktan birinde şeker hastalığı bulunmaktadır.
http://www.kuraldisidergi.com/3895/asi-aldatmacasi-ve-cocuk-olduren-yalanlar-yigini/

birde bu linkteki bilgilere bir göz atmanızı tavsiye ederim;
http://asihakkinda.wordpress.com/


Eğer çocuğunuzu aşılatmak konusunda tereddütleri olan ve bunu geciktirmek isteyen bir ebeveyinseniz her aşıya çağrıldğınızda sağlık ocağına aşağıdaki gibi bir yazı düzenleyip imzalamanız istenecektir. Bu arada oğlum bağlı bulunduğumuz ilçede aşılanmayan tek çocuk, ne kadar yaygın bir ağ bu düşünebiliyor musunuz?

Lütfen konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi kendi doktorunuzdan edininiz. Bu paylaşım sadece kendi tecrube ve fikirlerimizi anlattığımız kişisel öykümüzdür. Hiçbir şekilde tıbben bir kaynak teşkil etmez, sadece oluşturabileceği küçücük bir soru işareti sizi düşünmeye teşvik edebilir hepsi bu.Dilekçe Örneği;
.../.../.......
……………… AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ’NE
. ………..
…………………….TC kimlik no’lu …./…../2012 doğumlu …………. …………’nin ailesi olarak “ aşılar içeriğindeki, zararlı etkileri bilinen ve çocuğumuz üzerinde ileride ne gibi sağlık, genetik problemlerin oluşturabileceği öngörülemeyen maddelerden, yan etkilerinden ve araştırmalarımızdan öngördüğümüz kuvvetli şüphelerden dolayı” çocuğumuza aşı takibi ve aşı uygulaması yapılmasını istemiyoruz.
Gereğinin yapılması konusunda yardımlarınızı arz ederiz.
Annesi Babası
Adres;
…………………..
Telefon;
…………………..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder